STMicroelectronics TN6050-12WL
Part No.:
TN6050-12WL
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
Datasheet:
TN6050-12WL.pdf
Description:
SCR 1200V 60A
Shipping
TN6050-12WL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
60 A
Current - Hold (Ih) (Max):
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
125°C (TJ)