STMicroelectronics TN1215-600H
Part No.:
TN1215-600H
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
TN1215-600H.pdf
Description:
SCR 600V 12A IPAK
Shipping
TN1215-600H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
8 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Current - Hold (Ih) (Max):
40 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
110A, 115A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C