3M TMW.330-1.85"
Part No.:
TMW.330-1.85"
Manufacturer:
3M
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
TMW.330-1.85".pdf
Description:
HEATSHRINK 0.33" X 0.154' PINK
Shipping
TMW.330-1.85" Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
TMW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Tubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio:
3 to 1
Length:
0.154' (46.99mm, 1.85")
Inner Diameter - Supplied:
0.330" (8.38mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.165" (4.19mm)
Recovered Wall Thickness:
0.059" (1.50mm)
Material:
Polyolefin (PO)
Features:
Adhesive Lined
Color:
Pink
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
135°C
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)