Vishay Sprague TMCHP1A225MTRF
Part No.:
TMCHP1A225MTRF
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TMCHP1A225MTRF.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 10V 0805
Shipping
TMCHP1A225MTRF Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TMCH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.8Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)