Vishay Dale TMC050R2000FE02
Part No.:
TMC050R2000FE02
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
TMC050R2000FE02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 0.2 OHM 1% 50W
Shipping
TMC050R2000FE02 Specifications
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
TMC
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
200 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
50W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Moisture Resistant
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max):
0.625" (15.87mm)