Top Shelf Acoustics, LLC TM141061
Part No.:
TM141061
Manufacturer:
Top Shelf Acoustics, LLC
Category:
Microphones
Package:
Datasheet:
TM141061.pdf
Description:
Bi (Noise Cancelling) Microphone
Shipping
TM141061 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Top Shelf Acoustics, LLC
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Electret Condenser
Output Type:
Analog
Direction:
Noise Cancelling
Frequency Range:
50 Hz ~ 10 kHz
Sensitivity:
-51dB ±3dB
S/N Ratio:
55dB
Impedance:
2 kOhms
Voltage - Rated:
2 V
Voltage Range:
1 V ~ 10 V
Current - Supply:
500 µA
Port Location:
Bottom
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height (Max):
0.106" (2.70mm)