Vishay Sprague TL8B0336M020C
Part No.:
TL8B0336M020C
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TL8B0336M020C.pdf
Description:
CAP TANT 33UF 20% 20V 1411
Shipping
TL8B0336M020C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
MICROTAN®, TL8
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)