Ohmite TL88K50R0
Part No.:
TL88K50R0
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Module
Datasheet:
TL88K50R0.pdf
Description:
RES CHAS MNT 50 OHM 10% 114W
Shipping
TL88K50R0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TL
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
114W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
3.465" L x 1.012" W (88.00mm x 25.70mm)
Height - Seated (Max):
Lead Style:
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)