E-Switch TL4115AF220Q
Part No.:
TL4115AF220Q
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
TL4115AF220Q.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
TL4115AF220Q Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
TL4115
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
On-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
2.60mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
SMD (SMT) Tab
Outline:
4.50mm x 2.20mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
220gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C