Texas Instruments TL1963A-15EVM
Part No.:
TL1963A-15EVM
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Linear Voltage Regulator Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
TL1963A-15EVM.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR TL1963A
Shipping
TL1963A-15EVM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Channels per IC:
1 - Single
Voltage - Output:
1.5V
Current - Output:
1.5A
Voltage - Input:
2.5V ~ 20V