Toshiba Semiconductor and Storage TK8A10K3,S5Q
Part No.:
TK8A10K3,S5Q
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
TK8A10K3,S5Q.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 8A TO220SIS
Shipping
TK8A10K3,S5Q Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
U-MOSIV
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
120mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
12.9 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
530 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
18W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)