Toshiba Semiconductor and Storage TK60E08K3,S1X(S
Part No.:
TK60E08K3,S1X(S
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
TK60E08K3,S1X(S.pdf
Description:
MOSFET N-CH 75V 60A TO220-3
Shipping
TK60E08K3,S1X(S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
60A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
75 nC @ 10 V
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
128W