Toshiba Semiconductor and Storage TK290P60Y,RQ
Part No.:
TK290P60Y,RQ
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
TK290P60Y,RQ.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 11.5A DPAK
Shipping
TK290P60Y,RQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
DTMOSV
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
290mOhm @ 5.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 450µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
25 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
730 pF @ 300 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
100W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)