Toshiba Semiconductor and Storage TK15S04N1L,LQ
Part No.:
TK15S04N1L,LQ
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
TK15S04N1L,LQ.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 15A DPAK
Shipping
TK15S04N1L,LQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
U-MOSVIII-H
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
17.8mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
610 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
46W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)