Toshiba Semiconductor and Storage TJ20A10M3(STA4,Q
Part No.:
TJ20A10M3(STA4,Q
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
TJ20A10M3(STA4,Q.pdf
Description:
TJ20A10M3(STA4,Q
Shipping
TJ20A10M3(STA4,Q Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
U-MOSVI
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
90mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
120 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5500 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
35W (Tc)
Operating Temperature:
150°C