Amphenol Anytek TJ1011530000G
Part No.:
TJ1011530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
TJ1011530000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM
Shipping
TJ1011530000G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
01-350
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
10
Positions Per Level:
10
Number of Levels:
1
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.5-1.5mm²
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C