Cornell Dubilier Knowles TIM276K035P0Z
Part No.:
TIM276K035P0Z
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
TIM276K035P0Z.pdf
Description:
CAP TANT 27UF 10% 35V RADIAL
Shipping
TIM276K035P0Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TIM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.600" L x 0.195" W (15.24mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max):
0.390" (9.91mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)