TE Connectivity Passive Product THS101R0J
Part No.:
THS101R0J
Datasheet:
THS101R0J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 10W
Shipping
THS101R0J Specifications
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension:
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)