Quantic Evans THQ1080282
Part No.:
THQ1080282
Manufacturer:
Quantic Evans
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
THQ1080282.pdf
Description:
Wet Tantalum
Shipping
THQ1080282 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Quantic Evans
Series:
THQ
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
2800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
80 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 1kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.400" Dia (35.56mm)
Height - Seated (Max):
0.313" (7.95mm)
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)