Ohmite TGHGCR0200FE
Part No.:
TGHGCR0200FE
Datasheet:
TGHGCR0200FE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 0.02 OHM 1% 100W
Shipping
TGHGCR0200FE Specifications
Packaging:
Bulk
Resistance:
20 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
100W
Temperature Coefficient:
±60ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
1.500" L x 0.980" W (38.10mm x 24.90mm)
Height - Seated (Max):
0.483" (12.26mm)