Ohmite TGHGCR0100FE
Part No.:
TGHGCR0100FE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
SOT-227-4
Datasheet:
TGHGCR0100FE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 0.01 OHM 1% 100W
Shipping
TGHGCR0100FE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TGHG
Package/Case:
SOT-227-4
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
10 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
100W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±60ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Features:
Current Sense, Non-Inductive
Coating, Housing Type:
Epoxy Coated
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.500" L x 0.980" W (38.10mm x 24.90mm)
Height - Seated (Max):
0.483" (12.26mm)