Transko Electronics, Inc. TFC5-Z50KP-27.000M
Part No.:
TFC5-Z50KP-27.000M
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
TFC5-Z50KP-27.000M.pdf
Description:
XTAL OSC TCXO 27.0000MHZ SNWV
Shipping
TFC5-Z50KP-27.000M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Series:
TFC5
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
TCXO
Frequency:
27 MHz
Function:
Output:
Clipped Sine Wave
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
2.5mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-VDFN (3.2x2.5)
Size / Dimension:
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)