SL POWER / Advanced Energy TF1500A60K
Part No.:
TF1500A60K
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
TF1500A60K.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 60V 1500W
Shipping
TF1500A60K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
TF1500 (1500W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
60V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1500W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-25°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
11.02" L x 5.00" W x 2.52" H (279.9mm x 127.0mm x 64.0mm)