Traco Power TEQ 40-4812WIR
Part No.:
TEQ 40-4812WIR
Manufacturer:
Traco Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
TEQ 40-4812WIR.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 40W
Shipping
TEQ 40-4812WIR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Traco Power
Series:
TEQ 40WIR (40W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
3.33A
Power (Watts):
40W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
91%
Operating Temperature:
-40°C ~ 92°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)