Traco Power TEQ 40-2425WIR
Part No.:
TEQ 40-2425WIR
Datasheet:
TEQ 40-2425WIR.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER +/-24V 40W
Shipping
TEQ 40-2425WIR Specifications
Series:
TEQ 40WIR (40W)
Voltage - Input (Min):
9.5V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
2
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
-24V
Current - Output (Max):
830mA, 830mA
Power (Watts):
40W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Efficiency:
90%
Operating Temperature:
-40°C ~ 92°C (With Derating)
Size / Dimension:
4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)