Traco Power TEQ 40-2423WIR
Part No.:
TEQ 40-2423WIR
Datasheet:
TEQ 40-2423WIR.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W
Shipping
TEQ 40-2423WIR Specifications
Series:
TEQ 40WIR (40W)
Voltage - Input (Min):
9.5V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
2
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Current - Output (Max):
1.33A, 1.33A
Power (Watts):
40W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Efficiency:
89%
Operating Temperature:
-40°C ~ 92°C (With Derating)
Size / Dimension:
4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)