Traco Power TEQ 300-4816WIR
Part No.:
TEQ 300-4816WIR
Manufacturer:
Traco Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
TEQ 300-4816WIR.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 28V 302W
Shipping
TEQ 300-4816WIR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Traco Power
Series:
TEQ 300WIR (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
28V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
10.8A
Power (Watts):
302W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
Industrial, ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
91%
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.00" L x 4.00" W x 1.52" H (152.4mm x 101.6mm x 38.6mm)