Traco Power TEQ 20-7223WIR
Part No.:
TEQ 20-7223WIR
Manufacturer:
Traco Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
TEQ 20-7223WIR.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W
Shipping
TEQ 20-7223WIR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Traco Power
Series:
TEQ 20WIR (20W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
43V
Voltage - Input (Max):
160V
Number of Outputs:
2
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
667mA, 667mA
Power (Watts):
20W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
88%
Operating Temperature:
-40°C ~ 93°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)