Traco Power TEQ 100-4818WIR
Part No.:
TEQ 100-4818WIR
Manufacturer:
Traco Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
TEQ 100-4818WIR.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 101W
Shipping
TEQ 100-4818WIR Specifications
Manufacturer:
Traco Power
Series:
TEQ 100WIR (100W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
19V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.1A
Power (Watts):
101W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
Industrial, ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
90%
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.06" L x 3.50" W x 3.45" H (103.1mm x 88.9mm x 87.6mm)