Traco Power TEP 150-7213WI
Part No.:
TEP 150-7213WI
Datasheet:
TEP 150-7213WI.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 150W
Shipping
TEP 150-7213WI Specifications
Series:
TEP 150WI (150W)
Voltage - Input (Min):
43V
Voltage - Input (Max):
160V
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output (Max):
10A
Power (Watts):
150W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Efficiency:
89%
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Size / Dimension:
3.86" L x 2.07" W x 1.60" H (98.0mm x 52.6mm x 40.6mm)