Traco Power TEP 150-2418WI
Part No.:
TEP 150-2418WI
Datasheet:
TEP 150-2418WI.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 154W
Shipping
TEP 150-2418WI Specifications
Series:
TEP 150WI (150W)
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output (Max):
3.2A
Power (Watts):
154W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Efficiency:
86%
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Size / Dimension:
3.86" L x 2.07" W x 1.41" H (98.0mm x 52.6mm x 35.7mm)