Traco Power TEP 150-2416WI
Part No.:
TEP 150-2416WI
Manufacturer:
Traco Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
TEP 150-2416WI.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 28V 151W
Shipping
TEP 150-2416WI Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Traco Power
Series:
TEP 150WI (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
28V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
5.4A
Power (Watts):
151W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
87%
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.86" L x 2.07" W x 1.60" H (98.0mm x 52.6mm x 40.6mm)