Vishay Semiconductor Opto Division TEMT7100X01
Part No.:
TEMT7100X01
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Phototransistors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TEMT7100X01.pdf
Description:
PHOTOTRANSISTOR 750 TO 1010 NM
Shipping
TEMT7100X01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
20 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 mA
Current - Dark (Id) (Max):
100 nA
Wavelength:
870nm
Viewing Angle:
120°
Power - Max:
100 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Orientation:
Top View
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C