AC Connectors TEL1430-010
Part No.:
TEL1430-010
Manufacturer:
AC Connectors
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
TEL1430-010.pdf
Description:
10ft L14-30P to CS6364 30A Cord
Shipping
TEL1430-010 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
AC Connectors
Series:
AC WORKS®
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Style:
Male Plug to Female Plug
1st Connector:
NEMA L14-30P
2nd Connector:
CS6364
Number of Conductors:
4
Cord Type:
SOOW
Wire Gauge:
10 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
10.00' (3.05m)
Approval Agency Marking:
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Black
Voltage Rating:
125V, 250V
Current Rating (Amps):
30A
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C