Essentra Components TEHCBS-12-19
Part No.:
TEHCBS-12-19
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
TEHCBS-12-19.pdf
Description:
CBS SCREW FASTENER V/O 3/4"
Shipping
TEHCBS-12-19 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
TEHCBS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Edge Holding
Mounting Type:
Between Board Height:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
0.120" (3.05mm)