Maury Microwave TE-A-35N-MM
Part No.:
TE-A-35N-MM
Manufacturer:
Maury Microwave
Category:
Coaxial Connector (RF) Adapters
Package:
Datasheet:
TE-A-35N-MM.pdf
Description:
3.5mm to Type N Test Essentials
Shipping
TE-A-35N-MM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Maury Microwave
Series:
Test Essentials
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Adapter Type:
Plug to Plug
Conversion Type:
Between Series
Adapter Series:
N to 3.5mm
Center Gender:
Male to Male
Convert From (Adapter End):
3.5mm Plug, Male Pin
Convert To (Adapter End):
N Plug, Male Pin
Impedance:
50 Ohms
Style:
Straight
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Fastening Type:
Threaded, Threaded
Frequency - Max:
18 GHz