SL POWER / Advanced Energy TE90A1503F01
Part No.:
TE90A1503F01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
TE90A1503F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 90W
Shipping
TE90A1503F01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
TE90 (90W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
15V
Current - Output (Max):
6A
Power (Watts):
90 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
45.3" (1.15m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
6.02" L x 2.68" W x 1.36" H (153.0mm x 68.0mm x 34.5mm)