TE Connectivity Passive Product TE750B1K8J
Part No.:
TE750B1K8J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
TE750B1K8J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 750W
Shipping
TE750B1K8J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TE, CGS
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
1.8 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
750W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±440ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Features:
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:
Silicone Coated
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
1.969" Dia x 12.441" L (50.00mm x 316.00mm)