SL POWER / Advanced Energy TE60A1603F01
Part No.:
TE60A1603F01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
TE60A1603F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 60W
Shipping
TE60A1603F01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
TE60 (60W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
16V
Current - Output (Max):
3.75A
Power (Watts):
60 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
45.3" (1.15m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.25" L x 2.67" W x 1.29" H (108.0mm x 67.9mm x 32.7mm)