TE Connectivity Passive Product TE2500B560RJ
Part No.:
TE2500B560RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
TE2500B560RJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 2500W
Shipping
TE2500B560RJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TE, CGS
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
560 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2500W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±440ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Features:
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:
Silicone Coated
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
2.362" Dia x 23.622" L (60.00mm x 600.00mm)