TE Connectivity Passive Product TE2500B1R8J
Part No.:
TE2500B1R8J
Datasheet:
TE2500B1R8J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 2500W
Shipping
TE2500B1R8J Specifications
Product Status:
Obsolete
Resistance:
1.8 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2500W
Temperature Coefficient:
±440ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
2.362" Dia x 23.622" L (60.00mm x 600.00mm)