SL POWER / Advanced Energy TE20A1203B01
Part No.:
TE20A1203B01
Datasheet:
TE20A1203B01.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Shipping
TE20A1203B01 Specifications
Series:
TE20 (20W)
Packaging:
Box
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
18 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Operating Temperature:
-20°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Features:
Size / Dimension:
3.31" L x 1.85" W x 1.50" H (84.0mm x 47.0mm x 38.0mm)