SL POWER / Advanced Energy TE20A1202F01
Part No.:
TE20A1202F01
Datasheet:
TE20A1202F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W
Shipping
TE20A1202F01 Specifications
Series:
TE20 (20W)
Packaging:
Box
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
18 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Operating Temperature:
-20°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
57" (1.45m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)