TE Connectivity Passive Product TE2000B2R2J
Part No.:
TE2000B2R2J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
TE2000B2R2J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 2000W
Shipping
TE2000B2R2J Specifications
Manufacturer:
Series:
TE, CGS
Package/Case:
Radial, Tubular
Active
Resistance:
2.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2000W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±440ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Features:
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:
Silicone Coated
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
2.362" Dia x 20.079" L (60.00mm x 510.00mm)