TE Connectivity Passive Product TE1500B22RJ
Part No.:
TE1500B22RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
TE1500B22RJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 1500W
Shipping
TE1500B22RJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TE, CGS
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
22 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1500W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±440ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Features:
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:
Silicone Coated
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
2.362" Dia x 16.339" L (60.00mm x 415.00mm)