SL POWER / Advanced Energy TE120A2403Q01
Part No.:
TE120A2403Q01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
TE120A2403Q01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W
Shipping
TE120A2403Q01 Specifications
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
TE120 (120W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
120 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
47.2" (1.20m)
Input Connector:
IEC 320-C18
Features:
Size / Dimension:
8.36" L x 2.65" W x 1.74" H (212.4mm x 67.4mm x 44.3mm)