TE Connectivity Passive Product TE1200B6R8J
Part No.:
TE1200B6R8J
Datasheet:
TE1200B6R8J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 1200W
Shipping
TE1200B6R8J Specifications
Resistance:
6.8 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1200W
Temperature Coefficient:
±440ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
2.362" Dia x 16.339" L (60.00mm x 415.00mm)