TE Connectivity Passive Product TE1000B1R5J
Part No.:
TE1000B1R5J
Datasheet:
TE1000B1R5J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 1000W
Shipping
TE1000B1R5J Specifications
Product Status:
Obsolete
Resistance:
1.5 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1000W
Temperature Coefficient:
±440ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
2.362" Dia x 11.811" L (60.00mm x 300.00mm)