Powerex Inc. TDK4453002DH
Part No.:
TDK4453002DH
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
SCRs
Package:
Ceramic
Datasheet:
TDK4453002DH.pdf
Description:
SCR 4.5KV 5388A SMD
Shipping
TDK4453002DH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Package/Case:
Ceramic
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Off State:
4.5 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.77 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
3430 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
5388 A
Current - Hold (Ih) (Max):
Current - Off State (Max):
300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
52797A, 56000A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C