Cornell Dubilier Knowles TDC476K035WSG-F
Part No.:
TDC476K035WSG-F
Datasheet:
TDC476K035WSG-F.pdf
Description:
CAP TANT 47UF 10% 35V RADIAL
Shipping
TDC476K035WSG-F Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.89mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.51mm)
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)